Jeta Osh Qef
Home

"Forbes" i kushton artikull Era Istrefit: Ja pse nuk dua t'i ngjaj Beyonces, do bashkëpunoj me...
Nga: S.Bardhi | Publikuar më: 16.07.2017, 17:34

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share
Era Istrefi është padyshim definimi i një suksesi. Revista prestigjioze “Forbes” i ka dedikuar një artikull Erës duke i marrë një intervistë të cilën e ka titulluar “Njihuni me yllin e ardhshëm të Pop-it”. Një intervistë ku artistja tregon që këngën “Bon Bon” ia ka dedikuar shoqes së saj të ngushtë me të cilën nuk është më, por edhe ka dhënë lajmin e shumëpritur që këngën e re do e hedhë në treg me datë 25 gusht me titullin “No I love Yours”, për të cilën ka bashkëpunuar me French Montanën.

Intervista e plotë e Era Istrefit për “Forbes”:

E lindur në Kosovë, këngëtarja Era Istrefi goditi skenën ndërkombëtare me himnin e saj "BonBon", e cila theu YouTube. Videoja aktualisht ka mbi 400 milionë shikime, jo keq për një këngë që Istrefi ka shkruar për ta bërë veten të ndihet më mirë pas thyerjes, siç tregon, me shoqen e saj më të mirë.

Istrefi ishte tashmë një yll në Kosovë dhe në pjesën më të madhe të Evropës, ku ajo është nominuar për 16 çmime (ajo ka fituar nëntë nga këto 16 nominime) si shfaqje të tilla si VideoFest Awards dhe Top Music Aëards. Por "BonBon" është kënga që e solli në vëmendjen e Ultra Records dhe më gjerë.

Ajo ka ardhur në vëmendjen e botës së modës, ku ajo lidhi kontratë me SinfulColors për një linjë të veshjeve. Linja u debutua gjatë Javës së Pride. "Era ka ndihmuar të zhvillojë dhe emërojë çdo hije në koleksion si një homazh ndaj komunitetit LGBTQ", thotë një njoftim për shtyp njoftimin e bashkëpunimit.

Istrefi i ka të gjitha mjetet e nevojshme për të qenë një yll i madh popi. Më e rëndësishmja për këtë sukses është edhe aftësia për të ndjekur "BonBon". Por Istrefi tashmë ka provuar se nuk do të jetë në shfaqjen hipotetike, me ndjekjen e saj, "Redrum", duke tejkaluar 25 milion shikime në vetëm katër muaj. Ajo ka një njoftim të ri, pasi me 25 gusht do sjellë këngën në bashkëpunim me French Montanën nën titullin “No I love Yours”.

Javën pas debutimit të saj në Coachella takova Istrefin në një studio të Hollyëoodit Perëndimor dhe ajo që kam gjetur është një artiste e zhytur në mendime, ambicioze, e uritur për të mësuar dhe rritur. Siç thashë ajo i ka të gjitha mjetet për të qenë ylli i ardhshëm i Pop-it.

Steve Baltin: Si e kaloni kohën në ato fluturime 14 ose 16-orëshe?

Era Istrefi: Nuk mund të pres që të shkoj në aeroplan dhe të fle. Unë as nuk ha, fle më parë. Pastaj zgjohem në mes të fluturimit dhe zakonisht kam një libër me mua dhe filloj të lexoj. Unë përpiqem të përmirësoj gjuhën angleze gjatë gjithë kohës, kjo është një nga qëllimet e mia. Dhe gjithashtu kam një kuriozitet për librat që flasin më shumë për psikologjinë, mënyrën se si mendjet e njerëzve punojnë dhe jeta në përgjithësi.

Baltin: A mendoni se interesi për psikologjinë ju ndihmon si kompozitore?

Istrefi: Me të vërtetë po, po, sepse çdo herë që shkruaj një këngë unë jam si, "Mirë, ndjehem, ndihem e vogël në një pikë të jetës, ndihem e thyer". Por unë nuk po shkruaj se si unë aktualisht ndjej, do të shkruaj se si dua të ndjehem në të ardhmen. Kështu që unë shkoj një hap përpara, përpiqem të fuqizoj veten në këngët e mia, kështu që kur i këndoj ato, unë automatikisht ndjej atë mënyrë. Gjithmonë përpiqem të fuqizoj veten dhe njerëzit në këngët e mia. Mendoj se është një lloj thirrjeje.

Baltin: A keni këngë që keni shkruar për veten tuaj dhe ajo është bërë realitet?

Istrefi: Ndjehem sikur fjalët që vazhdojmë të përsëriten bëhen realitet, prandaj duhet të jemi të kujdesshëm për atë që dëgjojmë shpesh dhe themi shpesh. Është në mënyrë specifike me "BonBon", këngën më të famshme që kam. Në "BonBon" flas për mënyrën se si e dua veten dhe nuk kam nevojë për një person të veçantë për të më bërë të ndihem i lumtur ose i plotë. Me të vërtetë e bëra atë për të fuqizuar veten, sepse unë do ta dëgjoja atë çdo mëngjes, kur sapo u prisha me një shoqen time. Ajo ishte shoqja ime më e mirë, prandaj e bëra për të fuqizuar veten dhe e dija se do t'i fuqizoja edhe njerëzit. Është shumë e trishtuar se njerëzit që flasin anglisht nuk e kuptojnë tekstin, por mënyra se si ndjejnë energjinë e këngës i thotë të gjitha. Muzika është më shumë për energjinë prapa saj dhe më pas vjen fjala. E para është energjia e tonit, kjo është gjëja kryesore në muzikë.

Baltin: A mendoni se njerëzit që e kuptuan tekstin e kanë marrë mesazhin?

Istrefi: Ata shkruajnë gjithë kohën për mua. Fansat e mi thonë të gjithë: "Ju më frymëzoni kaq shumë, kur jam e trishtuar, dëgjoj muzikën tuaj dhe më bën të ndihem i fuqizuar, më bën më të lumtur". Kështu gjëra të mëdha më thonë dhe dashuria është e vërtetë, sepse ata bëjnë shumë për mua.

Baltin: Cilat janë disa këngë nga njerëzit e tjerë që ju fuqizojnë?

Istrefi: Kanye Ëest më hyri në kokë me të vërtetë shpejt. Ai e ka këtë këngë të quajtur "Stronger", "Ajo që nuk të vret ju bën më të fortë." Ai ka shumë këngë fuqizuese, por më shumë u frymëzova nga femrat që bënin të kundërtën. Kishte disa femra në vendin tim që po mendonin për këtë dashuri që ato kurrë nuk e merrnin, këta njerëz të urryer dhe njerëz dramatikë dhe burra që i lëndonin. Kam marrë më shumë frymëzim nga ata. Isha si, "Nuk dua të tingëlloj si kjo, sepse kjo nuk më jep asnjë fuqi. Ajo tërësisht e merr pushtetin nga unë."

Baltin: Si ka ndryshuar përsëri perspektiva juaj dhe a ju ka ndryshuar ju si artiste?

Istrefi: Është duke u shtrirë nëpër dimensione të panjohura dhe është padyshim e bukur, por konfuze, në të njëjtën kohë, për muzikën time. Ndihem sikur unë kam zgjeruar shumë nga unë tani duke parë artistët amerikanë dhe punën e tyre. Unë jam një punë në progres dhe ndonjëherë ndihem sikur unë jam shumë e vështirë për veten time për të bërë gjëra të caktuara. Unë dua përsosjen. Më dhemb, por është e bukur. Dua të vazhdoj ta bëj këtë për pjesën tjetër të jetës sime, duke u zgjeruar gjithnjë e më shumë çdo ditë. Dhe Amerika më jep shumë mundësi për ta bërë këtë, sepse në vendin tim ndihem sikur kam bërë gjithçka dhe nuk kam asgjë për të eksploruar. Pra, në Amerikë ka shumë më tepër që duhet të punoj.

Baltin: Pra, sa gjallërues ishte për ju që të performoni për herë të parë në Coachella?

Istrefi: Është kaq varësi të jesh në skenë. Kur të mbaroj, unë bëhem më i varur nga ajo. Por gjithashtu bëhem shumë kritik ndaj vetes dhe them: "Mirë, herën tjetër, nuk do ta bëj këtë dhe nuk do ta bëj". Pra, skena është motivuesi më i mirë për mua, super motivon mua të punoj. Coachella ishte një audiencë krejtësisht e re, kisha fansa atje, por shumica e njerëzve as nuk e njihnin emrin tim. Ata më dhanë respekt, kërcenin me këngën. Isha shumë i lumtur me Coachella dhe një natë para se të shkoja si anëtar i audiencës dhe më pëlqeu shumë. Unë pashë të ardhmen pak, Snake DJ, Lorde dhe pak Kendrick [Lamar]. I dua te gjithë.

Baltin: Çfarë keni parë nga performanca e Coachella që dëshironi të përmirësoni?

Istrefi: Dua të jem në gjendje të kërcej më shumë, sepse e dua shumë vallëzimin, por më mbaron fryma. Unë vetëm dua të bëj më shumë nga kjo, kështu që unë dua të bëhem Beyonce.

Baltin: Pra, në një shkallë nga 1 në 100, 100 duke qenë Beyonce, ku po e vendosni tani? Çfarë duhet të bëni për të arritur Beyonce-n?

Istrefi: (Qesh) Në fakt unë isha duke qeshur sepse nuk dua ta marr seriozisht jetën. Sinqerisht unë dua të jem Rihanna sepse ajo nuk e merr jetën seriozisht, ajo gëzon jetën e saj si një person normal. Përsosja lëndon.

Baltin: Pra, ku jeni në shkallën tuaj Rihanna?

Istrefi: Ndihem sikur jam në kapitullin e dy dhe ajo është në kapitullin 20, kështu që nuk mund ta krahasoj veten time. Audiencat dhe tifozët më krahasojnë me të, duke thënë se kemi zëra dhe ndjenja të ngjashme, të cilat me të vërtetë dua, sepse ajo ka qenë një ndikues i madh në mbarë botën dhe unë u rritja duke dëgjuar atë. Ndikimi i saj më preku dhe u bë pjesë e rritjes sime. Por unë kam më shumë për të shkuar, ju nuk mund ta godisni përvojën. Kjo do të merrte kohë.