Jeta Osh Qef
Home

Studimi/ Djemtë që përdorin kanabis janë 10 centimetra më të shkurtër se moshatarët e tyre
Nga: S.Bardhi | Publikuar më: 17.07.2017, 13:50

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share
canabis

Djemtë që tymosin kanabis para pubertetit mund frenojnë rritjen e tyre për më shumë se 10 centimetra, sipas një studimi.

Hulumtuesit kanë gjetur se të rinjtë që kanë qenë të varur nga droga ishin shumë më të shkurtër se bashkëmoshatarët e vet që s’e kanë përdorur drogën. Ata po ashtu kanë zbuluar se ndryshe nga sa mendohet se konsumi i barit është kalim kohe duke u relaksuar, përdorimi i drogës në fakt e bën trupin më të stresuar në terma afatgjatë, shkuran "Lapsi.al".

“Përdorimi i marijuanes mund të nxisë një kundërpërgjigje ndaj stresit, e cila stimulon fillimin e pubertetit por ul nivelin e rritjes,” ka thënë lideri i studimit, Ayed Shakeel Raza Rizvi, nga Universiteti i Bujqësisë “Rawalpindi” në Pakistan.

Shkencëtarët në këtë universitet i kanë studiuar nivelet e hormoneve të caktuara të përfshira në rritjen dhe pubertetin në gjakun e 220 jo përdoruesve dhe 217 përdoruesve të kanabisit.

Nivelet e hormoneve të lidhura me pubertetin, siç janë testosteronet dhe hormonet luteinising (LH) janë rritur në përdoruesit e kanabisit. Ndërsa, nivelet e hormoneve të rritjes ishin ulur.

Po ashtu, studimi ka gjetur se djemtë që nuk e përdorin kanabisin, peshojnë mesatarisht katër kilogramë më shumë dhe janë 10 centimetra më të gjatë deri nga mosha 20- vjeçare në krahsim me ata që e përdorin.