Jeta Osh Qef
Home

Zjarrfikësit japin alarmin: Mos flini kurrë me celularin dhe ushqyesin e tij pranë
Nga: S.Bardhi | Publikuar më: 17.07.2017, 17:11

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share
Edhe pse ekspertët e thonë si nën zë që telefoni mund të ndikojë seriozisht në pushimin tuaj, ne si media sociale do vazhdojmë të themi se të flesh me telefonin pranë shfaq probleme të mëdha, probleme që mund të kthehen në tragjedi.

Një stacion zjarri në Amerikë ka postuar së fundmi një status në Facebook në të cilin paralajmëron për rreziqet e karikuesit dhe telefonit në shtrat.

Posti thotë:

Hetimet kanë zbuluar se 53% e fëmijëve dhe adoleshentëve mbajnë telefonat e tyre celular ose tableta në krevat ose nën jastëk. Kjo mund të jetë jashtëzakonisht e rrezikshme. Ngrohja e gjeneruar nuk mund të jetë e shpërndarë dhe ngarkues bëhet i nxehtë dhe akoma më i nxehtë. Shanset janë se jastëku apo shtrat të marrë zjarr. Ky është një rrezik i madh për fëmijët, adoleshentët dhe dikush tjetër në shtëpi. Ju lutemi të dyfishoni kontrollet se ku mbajnë telefonat celularë fëmijët tuaj”.

Kështu që ju e dini, mos e mbani telefonin tuaj në shtratin tuaj, ajo mund të jetë fatale. Merrni pak kohë dhe kontrollojini fëmijët tuaj para se të flini, kjo në mënyrë që të shmangni ndonjë zjarr të mundshëm.