JOQ Albania
Home

Ky është “luftëtari” i vogël që kaloi 25 sulme në zemër dhe mbijetoi
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 21/01/2019 0:14

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një foshnje nëntëmuajshe është kapur me thonj pas jetës dhe u ka mbijetuar 25 goditjeve në zemër.

Theo Fry, i cili tashmë është 19 muajsh, ka pasur gjithsej 30 arreste kardiake dhe iu është nënshtruar 17 operacioneve gjatë vitit të parë të lindjes.

Theo i vogël u dërgua në spital me helmim gjaku ku më pas u diagnostikua me me një hark të ndërprerë të aortës. Kjo do të thotë se zemra e tij, e cila gjithashtu kishte dy vrima, nuk mund të pomponte gjak në trupin e tij.

Pasi u rikuperua pas operacionit të parë, vogëlushi u kthye në spital ku pësoi sulme të përsëritura të zemrës në janar 2017.

Vogëlushi u mbijetoi 25 sulmeve në zemër brenda një dite të vetme. Besohet se ky është numri më i madh i goditjeve në zemër që një persona ka kaluar ndonjëherë brenda një dite.

Nëna e tij, Fauve Syers thotë se të gjithë prisnin që fëmija të ndërronte jetë, por ai la pa fjalë të gjithë më forcën e tij.

Sot, Theo është një fëmijë i buzëqeshur dhe i shëndetshëm.