JOQ Albania
Home

“Shikoj djem që kërkojnë femra të virgjëra”, mesazhi i këtij djali do t’iu lerë të gjithëve pa fjalë  
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 13/02/2019 8:11

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Shpesh vajzat bien pre e paragjykimeve të mentalitetit shqiptar, i cili nuk e lejon vajzën të dalë jashtë asaj "kornizës", që minimalisht kur martohet duhet të jetë e virgjër.

Por një mesazh i ardhur nga një djalë në redaksinë e JOQ Albania, kupton që ka djem që shohin përtej asaj që mund të duket, duke u futur në shpirtin e një vajze, e cila më parë mund të ketë kaluar një situatë aspak të mirë.

Djali këshillon se përtej virgjërisë, një vajze duhet të dish t’i dashurosh shpirtin dhe ta vlerësosh për atë që është.

Fot Ilustruese

Mesazhi i plotë:

Shikoj djem. Djem qe kerkojne femra te virgjera. Dakord jam deri ketu te gjithe keshtu i duan. Problemi eshte se pasi i mashtrojne me ato fjalet e bukura, me ato premtimet boshe, me ato sjelljet e ‘mira’ derisa i fusin ne krevat, pastaj cdo gje ndryshon. Pastaj te gjithe nxjerrin fytyren e vertete nga ‘lepuj’ kthehen ne ‘luan’. Nga te sjellshem ne funderrina dhe plehra te pa recikelueshme.
Nga ‘romantik’ ne bisha te terbuara qe flakin tutje cdo dit qe kishin kaluar, cdo fjale, premtim, betim qe kishin bere. Pasi ju marrin nderin i flakin tutje mes kater rrugesh. I lejne te shkaterruara, te rrenuara, te copetuara. Pa shpres,pa motiv per te jetuar. Pa buzeqeshje, pa lumturi, pa ate dashurine e shume premtuar. Kjo eshte gjysma e te keqes, pafytyresia vazhdon keshtu. Pa piken e turpit i quajne kurva, te perdala, flasin keq per to, pavarsisht qe i kishin ne krah.
Pavarsishte qe kaluan shume kohe duke ju shkuar pas si skutha,si burracake te mjere. Akoma me keq bejne kur ato te shkretat provojne te rifillojne jeten e tyre me nje tjeter. Keta legenat akoma nuk ndalen nuk lene gje prej gjeje pa bere me synimin e vetem qe te ju rishkaterrojne jeten atyre te gjorave,te pa fajshmeve, duke folur keq duke i quajtur te pa ndershme,duke tregu cdo gje qe kan perfituar nga ato.
Harrojne qe nje Mashkull i vertete nuk tregon kurre cfar ka kaluar me nje femer. Por akoma me keq jane kjo kategoria tjeter,keto qe bejne cdo gje per tu lidhur me nje femer pastaj kur ajo tregon per fatkeqesine e saje,qe eshte mashtruar,qe ka ren pre e nje idioti dhe qe me shume se kurre ka nevoje per mbeshtejte e perkrahje ata behen njerzit me te pa vlere,duke i hedh ne balte,duke i paragjykuar.
Sa te pa horizont pa kapaciteti paragjykojne nga nje cipe e holle lekure. Hmm… Per te ardhur keq jane. Nese ajo eshte e sinqerte, nese ajo te respekton, nese ajo te don dhe ta verteton kete gje ti vella i dashur dashuroja shpirtin, vlersoje per ate qe eshte".