JOQ Albania
Home

Rast ekstremisht i rrallë, vogëlushja dyvjeçare diagnostikohet me kancer në vezore
Shkruar nga: E Prifti | Publikuar më: 01/03/2019 0:10

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Një vogëlushe dyvjeçare është diagnostikuar me kancer në vezore dhe besohet të jetë vajza më e re që vuan nga kjo sëmundje.

McKenna ‘Kenni’ Shea Xydias u diagnostikua me tumorin “ovarian yolk sac” më 15 shkurt pasi filloi të kishte temperaturë të lartë dhe bark të fryrë.

Analizat dhe kontrollet e bëra më tej treguan se vogëlushja kishte një masë në vezoret e saj.

Prindërit e saj, Mike dhe Meagan Xydias nuk po u besonin veshëve dhe syve kur rezultatet e rezonancave magnetike dhe skanerëve treguan se vajza kishte tumore të përhapura në abdomenin e saj.

Një e kishte në mëlçi dhe një tjetër, rreth 14 cm të gjatë, në vezoren e saj të majtë.

Kenni besohet të jetë një nga pacientet më të vogla që vuan nga kjo formë e rrallë e kancerit që zakonisht prek vajzat nga mosha 10 deri në 30 vjeç.

Dr. Robert Wenham që po merret me trajtimin e vajzës u shpreh:

Ky është rast shumë i rrallë. Mund të them që kjo është pacientja më e vogël që kemi dëgjuar deri më tani."