JOQ Albania
Home

8 Marsi merr kuptimin që simbolizon/ Gratë shqiptare ngrihen në protestë! Pankartat epike marrin të gjithë vëmendjen
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 08/03/2019 12:02

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Ditën e sotme të gjitha femrat në botë festojnë festën e 8 Marsit.

Festa e gruas është simbolikë e protestave në të gjithë botën, për të drejta të barabarta e luftës kundër dhunës.

Vajzat dhe gratë në kryeqytet kanë nisur të protestojnë nga Drejtoria e Policisë në rrugën “Myslym Shyri” dhe kanë nisur marshimin në rrugët e tjera të Tiranës.

Disa prej pankartave që ato mbajnë në duar, bartin shprehje epike të shkruara nga aktivistet e shoqërisë civile.

Disa prej pankartave epike që gratë protestuesve mbanin në duar, kanë marrë të gjithë vëmendjen.

Në disa prej tyre shkruhej:

Mos dhuno, masturbohu!"
F*ck you and your flowers"