JOQ Albania
Home

Kosova acaroi raportet me Amerikën, por ushtria varet nga ta
Shkruar nga: A Gashi | Publikuar më: 08/03/2019 17:34

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Mospezullimi i taksës doganore ndaj Serbisë dhe Bosnjës, si kusht për vazhdimin e dialogut g Serbinë në Bruksel, mund të ndikojë edhe në procesin e tranzicionit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri.

Para rreth një muaji, zyrtarë të lartë amerikanë, i dërguan letër presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli dhe kryeministrit Ramush Haradinaj, ku thuhej se “është e pabesueshme” që Kosova po e injoron këshillën e Shteteve të Bashkuara për pezullimin e taksës doganore.

Në këtë letër, ishte shprehur shqetësimi amerikan, duke përfshirë edhe partneritetin në fushën e sigurisë.

Letra ishte pasuar edhe me anulimin e vizitës së planifikuar të Gjeneralit Timothy Orr nga Garda Kombëtare e Iowas, në Kosovë, e që kishte për qëllim të përqendrohej në bashkëpunim bilateral në fushën e sigurisë.

Këto zhvillime edhe kishin luhatur raportet ndërmjet shteteve dhe kishin ngjallur frikë në mospërkrahjen në procesin e tranzicionit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri.

Një shqetësim të tillë e kishte shprehur edhe komandanti i FSK-së, Rrahman Rama, i cili përmes një letre, e kishte paralajmëruar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, për faktin se po rrezikohen të paktën 12 milionë euro mbështetje amerikane për FSK-në.