JOQ Albania
Home

“Më uli në prehër dhe më çoi dorën në pjesët e tij intime”, vajza rrëfen tmerrin me xhaxhain manjak
Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 10/03/2019 12:49

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Rastet e abuzimit apo ngacmimit seksual brenda familjes, janë ndër më të vështirët për t’u rrëfyer.

Kjo pasi personat e abuzuar dhe abuzuesi kanë lidhje gjaku dhe frika për t’i denoncuar rritet edhe më shumë.

Pasojat psikologjike, emocionale që sjellin ngjarje të tilla, janë shumë të rënda për viktimën që ka rënë pre e abuzimit.

Në shumë raste, këto pasoja e shoqërojnë përjetë personin e abuzuar dhe i shkaktojnë trauma afatgjatë, të cilat janë shumë të vështira për t’u harruar.

Një histori e trishtë është rrëfyer tashmë nga një nënë e një djali, e cila në moshën 9-vjeçare është ngacmuar seksualisht nga xhaxhai i saj.

Vajza rrëfen:

Përshëndetje JOQ. E di që ndoshta shum nga ju do tallen ose do gjykoni! Por gjithsesi unë dua të tregoj historinë time që akoma pas shum vitesh më tërturon. Kur isha në moshën 8-9 vjeçare si çdo fëmi shkoja nga vajza e xhaxhait dhe luaja me të. Kur një ditë shkoj i them xhaxhait aty ësht motra ime? sepse e kisha motër jo vajzë xhaxhai, po më thot dhe shkoj lartë. Nuk kishte asnjë në shtëpi veç ti dhe më merr më ul në prehër dhe më çon dorën në pjesët e ti intime!! Së keni idenë çfar tmerri kam kaluar doja të largohesha qaja por më mbante duart më forcë. 😭 Por nga të qarat e mija më zë të lartë më lëshoj dhe vrapova për në shtëpi e terrorizuar. Atë ditë nuk fola me askënd, por mbas disa ditësh fola me nënën maman e babait, flisja shum me të se ajo më ka rritur ishim dy familje në një shtëpi. I thash që xhaxhai më bëri ktë gjë dhe ajo si duket nuk më besoj sepse nuk bëri asgjë… Që në atë kohë nuk kam fol më me askënd dhe jam munduar ta harrojë të bëj sikur kjo gjë s’ka ndodhur kurr. Por tani pas shum vitesh jetoj jasht kam një djal 8vjec dhe gjithmonë që e lija vetëm me vëllain tim kisha frik dhe e pyesja gjithmonë çfar bëjnë gjat ditës dhe si sillet me djalin. Nuk e besoj kurr që im vëlla të bëj diçka të till por ktë frik e kisha gjithmonë dhe se kuptoja pse!! Para disa ditësh duke punuar më kujtohet çdo gjë që më kishte ndodhur më xhaxhain. Dhe aty kuptova nga se më vinte kjo frik që të lë djalin vetëm me vëllain! Ndjehem keq dhe fajtore që kam mënduar dhe kam bër kujdes ndaj tijë vetëm sepse kam pas ktë traumë me xhaxhain kur isha e vogël. Doja vërtet të hapesha më dikë por kam turp ti tregoj dikujt, dhe vendosa të shkruaj këtu mbase më lehtëson pak fakti që e tregova diku.!😔 Ju përshëndes dhe ju urojë çdo të mirë në jetë.❤”