Jeta Osh Qef
Home

Këta janë kolonelët e gjeneralët nazistë që erdhën sot në Bularat, drejtuan “turmat e tërbuara”
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08/11/2018 13:56

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Profesori dhe historiani shqiptar Arben Llalla ka publikuar ditën e sotme, gjatë zhvillimit të ceremonisë mortore të Kostandin Kaçifës, fotot e kolonelëve, gjeneralëve dhe nazistëve grekë të "Agimit të Artë", të cilët ishin në Bularat.

Ai ka treguar me emra, njëri pas tjetrit, grekët që kanë drejtuar turmat "e tërbuara", të cilët kanë brohoritur thirrje ekstremiste dhe antishqiptare nga fshati i vogël në jug të Shqipërisë.

Ndër të tjerë evidentohen Theodhoris Theodhoraqis, drejtues i lartë i sigurimit të partisë naziste Agimi i Artë, Koloneli grek Anestit Katsis, Gjenerali-Major i ushtrisë greke, eurodeputet i partisë naziste i Agimit të Artë, Eleftherios Sinadhinos.

E si të mos mungonin këta, grekët nuk kanë lënë pa varrosur edhe një flamur të tyrin.

Për këtë fenomen, të cilin Llalla e cilëson si budallallëk, shprehet:

Budallëqet e grekëve. Varrosin flamurin. Por flamuri nuk varroset o të mjerë. Në asnjë vend të botës nuk varroset flamuri kombëtar, por kjo duhet të jetë shenjë e vetshkatërrimit të tyre…"