Jeta Osh Qef
Home

Arsyet përse duhet ta pini kafen me një lugë gjalpë
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 09/11/2018 0:38

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Tingëllon e çuditshme mirëpo kafja që e pini çdo ditë mund të shoqërohet edhe me gjalpë.
Shumë njerëz e bëjnë dhe për më tepër është një gjë e shëndetshme që sjell jo pak përfitime për organizmin.
Tek lexon që shumë njerëz shtojnë një lugë gjalpë në filxhanin e kafesë është e pamundur mos të “google-osh” përse e bëjnë një gjë të tillë.

Një lugë e vogël gjalpë në kafen tuaj vjen me përfitime të dhe më poshtë jut hemi arsyet pse.

-Gjalpi ka një raport të përsosur të omega 6 ndaj omega 3 acide yndyrore. Sipas disa studimeve, gjalpi është një burim i madh i vitaminës K. Kjo do të thotë se ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
-Gjalpi ofron yndyrna të shëndetshme që janë të përdorshme për trurin tuaj. Ajo krijon membrana qelizore dhe hormonet. Pirja e kësaj përzierje çdo mëngjes përgatit trupin tuaj për të djegur yndyrnay gjatë gjithë ditës. CLA, një acid që gjendet në gjalpi redukton masënn yndyrore tek individët mbipeshë.
-Kjo përzierje do të ju japë yndyrna esenciale dhe kalori dhe mëse energji të mjaftueshme për ditën.