JOQ Albania
Home

Gjenden të ngordhur në breg, delfinët kishin shenja plumbi dhe të çara me thikë
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12/02/2020 14:43

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Dy delfina janë gjetur të ngordhur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në trupin e tyre janë vënë re shenja plumbash dhe të çara me thikë.

Njëri prej delfinëve u zbulua nga biologët në Florida, javën e shkuar. Gjitari ka pasur në trup shenja të krijuara nga plumbi dhe nga një objekt i mprehtë që mund të ketë qenë thikë apo sharrë.

A reward has been offered for anyone with information that leads to a conviction. Credit: Florida Fish and Wildlife Conservation Commission

Më herët gjatë kësaj jave, ekspertët e Emerald Coast ëildlife Refuge gjetën një tjetër delfin, i cili kishte marrë një plumb në pjesën anësore. Kafsha e gjorë u gjet në plazhin Pensacola, po në Florida.

Autoritetet po ofrojnë shpërblim prej 20 mijë dollarësh për këdo që ka informacion në lidhje me personat që kanë kryer këtë krim civil, i cili dënohet me burg. Sipas autoriteteve, të gjithë ata që kanë dëmtuar dhe lënduar në një mënyrë kaq brutale këta gjitarë, do të vendosen para drejtësisë.

Dolphins play a vital role in their environment. Credit: Florida Fish and Wildlife Conservation Commission

Rreth 29 delfinë janë gjetur të dëmtuar, të vrarë e të copëtuar në juglindje të Floridës prej vitit 2002. Të gjithë janë qëlluar me armë ose janë goditur me objekte të mprehta.

***

Burimi: LadBible|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania