JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Arsyeja e frikshme pse salmoni që blini në dyqane ka ngjyrë rozë!
Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 07/04/2021 12:17

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Salmoni rozë është një përfaqësues tipik i familjes së salmonit, i dalluar nga madhësia e tij relativisht e vogël dhe prevalenca e lartë në ujërat e ftohtë të oqeaneve dhe deteve. I referohet peshqve anadrobikë, të cilët karakterizohen nga riprodhimi në ujëra të ëmbla dhe që jetojnë në dete.

Por, pse ky salmon ka këtë ngjyrë?

Sipas disa studimeve, e gjithë kjo ngjyrë e salmonit varet nga ushqimet që përdorë ky peshk anadrobik. Ky salmon i egër ushqehet me karkaleca dhe krill, të cilat përmbajnë përbërje kimike të quajtura karotenoide që janë janë pigmente organikë. Kjo e fundit përmban kimikatin astaksantin, C40H52O4 (Astaxanthin), që është përgjegjës për ngjyrën që ka salmoni rozë, teksa është anti-oksidues i vitaminës. Nëse salmoni nuk do të ushqehej me krill dhe karkaleca, ajo do të kishte një ngjyrë të bardhë.

Don Read i cili drejton fermën e peshkut West Creek Aquaculture në British Columbia, Kanada u shpreh se nëse salmoni nuk do të ushqehej me këto lloj ushqimi dhe nëse do të kishte ngjyrë të bardhë nuk do të mund të shiteshj, pasi klientët pëlqejnë që mishi i salmonit të jetë rozë. Ndërkohë Paul Greenberg, autor i Katër Peshqve dhe Kapjes Amerikane, tha se salmoni rozë është peshku më i popullarizuar në Amerikë dhe kjo vetëm për shkak të ngjyrës dhe vlerave ushqimore.

Burimi: ladbible.com/Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

KË DO VOTONI MË 25 PRILL?
  • KË DO VOTONI MË 25 PRILL?