JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Mpiksja e gjakut dhe mosha/ Koreja e Jugut pezullon AstraZeneca për personat nën 60 vjeç
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07/04/2021 15:09

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Koreja e Jugut ka njoftuar ditën e sotme se do të pezullojë përkohësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca COVID-19 për njerëzit nën 60 vjeç. Ky vendim vjen pasi pritet që Agjencia Evropiane e Mjekësisë (EMA) të shpallë rezultatet e një rishikimi nëse disa raste të mpiksjes së gjakut tek të rriturit mund të lidhen me vaksinën AstraZeneca. Polemikat globale mbi efikasitetin dhe efektet anësore të disa vaksinave COVID-19 kanë shkaktuar disa vonesa në fushatën e vaksinimit të Koresë së Jugut, e cila filloi në fund të shkurtit me qëllimin për të arritur imunitetin e tufës në nëntor.

AstraZeneca ka thënë më parë studimet e saj nuk kanë gjetur rrezik më të lartë të mpiksjes për shkak të vaksinës së saj, miliona doza prej të cilave janë administruar në të gjithë botën. Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe EMA kanë thënë të dyja se përfitimet tejkalojnë rreziqet.

KË DO VOTONI MË 25 PRILL?
  • KË DO VOTONI MË 25 PRILL?